Lucruri necesare mamicii si bebelusului pentru spital

Minunea din viata noastra.

Lucruri necesare mamicii si bebelusului pentru spital

Mesajde Andreea pe Mar Iun 17, 2008 8:51 am

Lista de lucruri necesare unei viitoare mamici si bebelusului pentru spital: Ce imi trebuie sa am la mine pentru a fi pregatita unui travaliu decent si cit mai confortabil la spital? Aceasta este o intrebare pe care fiecare femeie insarcinata si-o adreseaza inainte cu macar o luna de a trebui sa nasca. Iata o lista de lucruri necesare, pe care e bine sa vi le bifati odata adaugate in valiza:
O perna cit mai confortabila
O camasa de noapte din bumbac
Un sutien specific alaptarii
Sosete s-ar putea sa simtiti o senzatie de frig in timpul travaliului
Papuci
Lenjerie intima
Pasta si periuta de dinti
Un sapun
Deodorant
Trusa de machiaj
Balsam de buze
Absorbante
Camera foto sau video - sa imortalizati primele momente ale bebelusului
Telefonul mobil
Incarcatorul telefonului
Citeva lucruri cu care sa te imbraci la parasirea spitalului (dintre cele care iti erau potrivite la 6 luni de sarcina)
Ce-mi trebuie pentru bebelusul meu ca el sa fie cit mai bine primit in lumea mea?
Lucruri esentiale pentru bebelusul tau:
Un costumas de nou nascut
Paturica de primire
Sosetele
Scutece pt bebelusi
O creama emolienta pentru ombilicul sau
Caciulita- previne pierderea caldurii din corpul bebelusului
Un scaun de masina pentru siguranta copilului tau
Andreea
Moderator

Mesajde zuzu pe Mie Iul 16, 2008 12:43 pm

Inainte cu 2 saptamani de nastere mi-am pregatit si eu ca multe alte mamici bagajul pentru maternitate. Sincera sa fiu as fi preferat sa existe un bagaj facut ca si pachet ca sa-l pot cumpara, mai ales ca era si primul copil si nu aveam experienta. Ceea ce vreau sa spun este faptul ca oricum chiar daca m-am pregatit cu ceva vreme inainte, tot nu a fost complet, iar cand a venit vremea tot a trebuit sa mai cumpar cate ceva.
La voi cum a fost?
zuzu
Boboc

Înapoi la Nasterea