Durerile de cap la gravide...

Totul despre sarcina

Durerile de cap la gravide...

Mesajde Andreea pe Vin Apr 18, 2008 10:56 am

Majoritatea gravidelor au dureri de cap destul de frecvent în timpul sarcinii, mai ales pe parcursul primului şi ultimului trimestru. Dacă în primul trimestru de sarcina durerile de cap, pe langa cauzele obisnuite pot fi cauzate si de modificarile hormonale,cresterea volumului de sange din circulatie. In mod normal in cel de-al doilea trimestru de sarcina, frecventa aparitiei de dureri de cap datorate sarcinii ar trebui sa scada pe masura ce organismul gravidei se obisnuieste si se adapteaza la noua stare. In cel de-al treilea trimestru de sarcina durerile de cap pot aparea mai frecvent datorita modificarilor de statica, de deformare a coloanei vertebrale, modificari ale centrului de greutate datorita cresterii abdomenului.Ca tratament,deoarece medicamentele fiind mai mult contraindicate,exista diverse plante care aplicate sub forma de unguente, macerate si infuzii. Sunt cunoscute si folosite cu eficienta pentru eliminarea durerilor de cap ceaiurile de musetel, galbenele sau sunatoare.
Andreea
Moderator

Mesajde dana pe Vin Aug 22, 2008 6:29 pm

Am avut si eu dureri de cap in primul trimestru de sarcina, dar am crezut ca le am din lipsa de cafea, pentru ca atunci cand am aflat ca sunt insarcinata m-am lasat brusc de ea.
dana
Boboc

Mesajde jojo pe Mar Aug 26, 2008 4:32 pm

da ... si eu am avut dureri de cap groaznice.
jojo
Boboc

Înapoi la Sarcina