Se poarta haine ce contin capsule cu arome!

Slabire prin cosmetotextile.

Se poarta haine ce contin capsule cu arome!

Mesajde Andreea pe Mar Feb 19, 2008 4:39 pm

Cosmetotextilele reprezinta o inovatie,au ataşate capsule mici ce conţin ingrediente ca aloe vera sau vitamina C, care sunt eliberate din material pe piele. În urma cercetărilor, s-a dovedit că materialul îşi păstrează proprietăţiile benefice până la 25 de spălări.Scopul "microîncapsulării" este şi de a înlătura senzaţia de asprime a materialelor precum lâna, înlocuind-o cu cea hidratantă pe care o ofera aloe vera.
Designeri celebri au scos pe piaţă topuri hidratante cu aloe vera, lenjerie intimă cu cafeină, ghimbir şi unt de cacao, haine de mătase cu infuzie de ierburi ca levănţica sau muşeţelul.
Ultima oară modificat de Andreea pe Mar Mar 04, 2008 12:34 pm, modificat 1 dată în total.
Andreea
Moderator

Mesajde mami_de_baiat pe Sâm Feb 23, 2008 11:19 am

Intr-adevar am dat cautare pe google si am gasit ceva despre cosmetotextile AICI. Daca a incercat cineva, poate ne povesteste si noua cum sunt. Chiar sunt curioasa. :)
mami_de_baiat
Boboc

Mesajde spa pe Mar Feb 26, 2008 6:01 pm

M-am uitat si eu pe articolul pe care ni l-a indicat "mami", dar tot nu inteleg cum functioneaza chestia asta cu cosmetotextilele. :oops:
Poate ne explica cineva care a folosit asa ceva...
spa
Boboc

Mesajde nice girl pe Mie Mar 12, 2008 3:06 pm

Si pe mine m-ar interesa,de unde as putea sa cumpar aceste cosmetotextile? :?
nice girl
Boboc

Mesajde ralu pe Dum Mar 16, 2008 11:21 pm

Am o prietena care a cumparat un "Colant de slabit" - Lytess. Am inteles de la ea, ca acest colant te ajuta sa mai dai jos din centimetrii din jurul soldurilor si din jurul coapselor cam in decurs de trei saptamani, doar purtandu-l.
Daca mai aflu ceva, va anunt.

:D
ralu
Boboc

Mesajde alexa pe Lun Mar 17, 2008 3:13 pm

Am gasit ceva despre cosmetotextile pe site-ul ziarului Adevarul:

Hainele care ne slăbesc

Asocierea textile-cosmetice a dus la realizarea unor articole care ne remodelează şoldurile, talia şi coapsele fără niciun efort suplimentar

Vestimentaţia cosmetico-medicală reprezintă cel mai nou trend în materie de slăbit. Este vorba despre o nouă tehnologie atestată în Uniunea Europeană, care asociază textilele cu cosmeticele în vederea diminuării rotunjimilor corporale.

Principiul de acţiune este unul simplu: miliarde de microcapsule conţinute în soluţia cosmetică sunt impregnate în materialul textil şi, prin simpla interacţiune a acestuia cu pielea, sunt eliberaţi compuşii activi ce conferă corpului hidratare şi tonifiere.

O nouă gamă de vestimentaţie pentru slăbit, Lytess, care reprezintă o tehnologie re­vo­luţionară în domeniul re­mo­de­lării corporale, a fost lansată ieri şi în România, de către compania Onixxa. ­Este vorba despre o serie de articole (colanţi şi corsari) care conţin o substanţă cosmetică ce se eli­berează şi acţionează în timp îndelungat pe diverse suprafeţe ale corpului, în special la nivelul epidermei.

Articolele, purtate 28 de zile

Purtarea acestor produse, timp de 28 de zile contribuie la corectarea siluetei, dar şi la hidratarea şi tonifierea corpului. Potrivit specialiştilor, microcapsulele conţinute în soluţia cosmetică se sparg în timp ce mergem sau facem gimnastică, prin frecarea ţesăturii de piele.

Microcapsulele cosmetice sunt pe bază de copaïba (hrăneşte ţesuturile în adâncime), flavenger (antiinflamator şi antioxidant), cofeină (mobilizează grăsimile), unt de mango (protector pentru o piele suplă şi cati­felată), rodisterol (activează eliberarea gră­similor), răşină de elemi şi migdală (tonifică şi hi­dratează).

Potrivit reprezentantului companiei produ­cătoare, Nicolas Bouron, testele clinice susţin calităţile produsului, demonstrând faptul că această gamă de cosmetotextile este una eficientă, cu rezultate sigure şi de durată. În urma testelor, s-a observat o diminuare semnificativă a surplusului de grăsime de pe abdomen, talie şi copse cu până la 2,4 cm, respectiv 3,1 cm.

Testele au fost făcute pe un eşantion de 30 de femei care au purtat aceste articole cinci zile pe săptămână. Produsele Lytess sunt concepute pentru a fi eficiente pe parcursul unui întreg ciclu de îngrijire sau în medie pentru 20 de spălări la maşina automată.

Procedeul industrial de fixare a microcapsulelor este o realizarea tehnologică certificată, care garantează eficacitatea substanţelor active. Deoarece materialul textil este lipsit de cusături, el se mulează pe piele, putând fi purtat cu discreţie pe sub fustă sau pantaloni.

Iar asta e link-ul unde am gasit informatia:
http://www.adevarul.ro/articole/hainele-care-ne-slabesc/344410
alexa
Boboc

Mesajde mitzi pe Mie Apr 23, 2008 2:44 pm

Hai ca asta e culmea! Porti colanti si ciorapi care te ajuta sa slabesti...Daca nu ai un regim de viata sanatos poti tu sa porti orice vrei ca nu cred ca slabesti.
mitzi
Boboc

Mesajde carmina pe Mie Apr 30, 2008 12:26 am

Mi-am cumparat un colant de acest gen si sincera sa fiu chiar am scazut in cm dar nu in kg. Important este, sau poate mi s-a parut mie, ca asa zisa coaja de portocala data de blestemata de celulita s-a atenuat vizibil. Sunt multumita in prima faza, o sa mai incerc un colant, ptr ca tare mult m-am chinuit cu celulita asta...
carmina
Boboc

Mesajde jojo pe Vin Aug 22, 2008 12:01 pm

Dar vara nu e prea cald pentru a purta colanti?
jojo
Boboc

Înapoi la Cosmetotextilele