Chip frumos intr-un mediu sanatos!

Frumusete si sanatate bio...

Mesajde Andreea pe Mie Feb 20, 2008 1:32 pm

Pentru a ne face viaţa şi mai grea, ingredientele produselor de frumuseţe sunt exprimate într-un ''jargon ştiinţific'' care ne împiedică să ne dăm seama ce cumpărăm. Inevitabila confuzie în faţa acestor „meniuri chimice" le determină pe foarte multe femei să se orienteze către aşa-numitele cosmetice bio sau organice ce conţin ingrediente vegetale, animale şi minerale.Ai incercat aceste produse cosmetice?
Andreea
Moderator

Mesajde simona pe Lun Feb 25, 2008 4:58 pm

Pentru a ne face viaţa şi mai grea, ingredientele produselor de frumuseţe sunt exprimate într-un ''jargon ştiinţific'' care ne împiedică să ne dăm seama ce cumpărăm. Inevitabila confuzie în faţa acestor „meniuri chimice" le determină pe foarte multe femei să se orienteze către aşa-numitele cosmetice bio sau organice ce conţin ingrediente vegetale, animale şi minerale.Ai incercat aceste produse cosmetice?

Poti sa ne dai cateva exemple de cosmetice bio?
simona
Boboc

Mesajde spa pe Mar Feb 26, 2008 5:57 pm

Am gasit un articol interesant despre cosmeticele biologice si ecologice aici
http://www.fashionandbeauty.ro/beauty_editorial_trendul_bio_in_produsele_de_frumusete.html

In Romania nu prea am auzit sa existe astfel de produse.
spa
Boboc

Mesajde lolita pe Mar Feb 26, 2008 6:08 pm

Madalina a spus:

ingredientele produselor de frumuseţe sunt exprimate într-un ''jargon ştiinţific'' care ne împiedică să ne dăm seama ce cumpărăm. Inevitabila confuzie în faţa acestor „meniuri chimice"

Cumva te refereai la "parabeni". Am gasit si eu un articol pe tema asta:
http://www.ele.ro/articol_1986.html

Chiar asa sa fie?
lolita
Boboc

Mesajde MIKA pe Lun Apr 07, 2008 9:46 am

Eu comercializez produse cosmetice BIO nemtesti. Va stau la dispozitie pentru mai multe detalii. :)
MIKA
Boboc

Mesajde spa pe Lun Apr 07, 2008 9:50 am

MIKA scrie:Eu comercializez produse cosmetice BIO nemtesti. Va stau la dispozitie pentru mai multe detalii. :)

Asteptam detaliile...
spa
Boboc

Mesajde alma pe Joi Apr 10, 2008 9:52 am

Puteti recomanda vreun produs?Eu am folosit un sapun cu ulei de masline si mi s-a parut bun,dupa utilizare aveam mainile foarte hidratate.
alma
Boboc

Mesajde vyo_1968 pe Lun Aug 25, 2008 7:26 am

Buna!Sunt si in Romania produse biocosmetice certificate BDIH(creme de fata,cosmetice make-up,gel de dus,deodorant),certificate ECOCERT(detergenti,inalbitor pe baza de oxigen,balsam pentru rufe)si sunt ieftine in comparatie cu alte produse bio care se gasesc la noi.Daca doriti sa aflati mai multe puteti accesa http://biocosmetica.weblog.ro
vyo_1968
Boboc

Înapoi la Biocosmetice