Camera copilului

Probleme, dileme, discutii despre copii.

Camera copilului

Mesajde zuzu pe Dum Mar 23, 2008 5:51 pm

M-am gandit sa deschid un subiect pe aceasta tema, deoarece ma aflu intr-o mare dilema. Copilasul nostru care in curand o sa implineasca doi ani, inca doarme cu noi in pat...Eu si cu sotul meu, am hotarat ca a venit vremea sa-i amenajam camera lui, in care sa-i faca placere sa stea cat mai mult timp, dar sa si doarma acolo.
In primul rand nu prea stiu cum sa o amenajez, iar a doua problema ar fi ca nu stiu cum sa-l motivez in asa fel incat sa vrea sa doarma singurel.
Sunt sigura ca nu suntem singurii parinti care trec prin asta, de aceea m-am hotarat sa ma mai consult si cu alti parinti. Mai multe idei nu strica niciodata.
zuzu
Boboc

Mesajde spa pe Sâm Mar 29, 2008 11:35 pm

Am gasit pentru tine un articol interesant despre camera copilului:

Inca din momentul în care vine acasa, bebelusul va avea universul lui, în care va creste frumos şi sanatos.
Acolo, în camera lui, el va fi protejat de frig, de caldura, de zgomote, de tot ceea ce l-ar putea deranja.
Camera copilului nu va fi un loc în care el copilul va fi izolat de lume, va fi pedepsit “treci în camera ta!”,ci un loc în care se poate refugia, işi poate gasi linistea isi poate da frau liber pasiunilor si mai ales felului de a fi.

Dacă intrăm in camera unui copil putem spune de la prima vedere cum este acel copil.
El poate fi un copil dezordonat-jucării lăsate peste tot pentru a avea acces la ele, poate fi un copil pasionat de tehnică –maşinute sau trenuleţe demontate în primele 3 ore de când le primeşte, poate dovedi interes pentru muziăa- jucăriile muzicale fiind cele favorite sau pentru desen, lasă totul pentru a măzgăli ceva.
Abilităţi pentru amănunt.-un copil foarte calm , meticulos, care are grijă de rochiţa păpuşii
Poate fi interesat de istorie- tot felul de dinozauri sau poveşti cu regi şi faraoni.

Grija pentru formarea respectului fata de curat, de ordine incepe prin implicarea copilului inca de mic în strangerea jucariilor, care trebuie sa aiba locul lor, în cutie sau cos.
De asemenea periodic jucariile sunt selectate, insa impreună cu copilul, pentru ca se poate ca el să aiba jucarii favorite si atunci cand voi, parintii faceti curatenia să aruncati chiar papusa sau masinuta favorita si copilul va suferi.

Pe masura ce creste începe “lupta “cu hainele lasate peste tot, aruncate in dulap sau pe scaune. Este o etapa care trece, chiar daca ne deranjeaza. Atunci se poate chiar “ofensa” copilul obisnuit cu haine curate şi calcate, lasandu-l să se imbrace cu hainele sifonate sau murdare pe care el nu le ingrijeste.

Si veţi vedea că nu ii place si va începe să aiba grija de hainele lui.

Ce vreau sa va spun este sa respectati camera copilului, chiar dacă doriti sa faceti “curatenie” dezordinea este una, curaţenia este altceva.
Bineinteles ca o camera trebuie sa fie curata si ordonata, insa nu este o camera de vitrina, este camera care are marca personalitătii copilului vostru!
spa
Boboc

Înapoi la Cu parinti, despre copii